poniedziałek, 20 stycznia 2014

Edukacja językowa - Pamiętnik

Czy pamiętniki są tylko dla tych, którzy potrafią pisać? 


Dla kogo pamiętnik?

Po "omówieniu" z dzieciakami Plastusiowego Pamiętnika, aż prosiło się, aby taki pamiętnik miał każdy z nich. Co tu zrobić, kiedy nie minęły nawet 4 miesiące roku szkolnego, klasa to dzieci 6 letnie, które dopiero zaczynają pisać? Co zrobić? Pamiętnik. Nie szkodzi, że jeszcze dobrze nie piszą. W takim pamiętniku można rysować, wklejać bilety, przepisywać z książek, gazet, poprosić rodzica, żeby napisał drukowanymi literami i przepisać. Nie szkodzi, że nie potrafią jeszcze dobrze pisać. Ważne jest motywowanie, rozbudzanie chęci i wyobraźni, prawda?

Jak zrobić Pamiętnik?

Co jest potrzebne:
1. Zeszyt w linie.
2. Kartka papieru z konturami - Mój Pamiętnik.
3. Klej, kredki, flamastry.

Wykonanie:
Kolorujemy słowa "Mój Pamiętnik" i ozdabiamy stronę tytułową. Przyklejamy kartkę do okładki zeszytu i gotowe. Tak własnoręcznie wykonany zeszycik, dokładnie tak, jak chcieli, na pewno wielu dzieciom sprawi dużo radości i będzie bardziej wartościowy (nie dla wszystkich..) niż kupiony.Zalety (tylko kilka przykładowych)

1. Rozbudzanie chęci i motywacji do pisania. 
2. Rysunki to historie, które można opowiedzieć. Wypowiedź ustna, która przecież jest doskonałym ćwiczeniem przygotowującym do wypowiedzi pisemnej. 
3. Pisanie od lewej do prawej. Początek i koniec książki. 
4. Można zapoznać się także z takimi terminami, jak: autor i tytuł, pisarz, ilustrator. Pamiętnik to przecież rodzaj książki. A może ktoś z nich zostanie w przyszłości pisarzem albo ilustratorem?

To tylko kilka zalet, jaki udało mi się znaleźć. Jakie jeszcze byście wymienili? Robiliście kiedyś taki pamiętnik? Jak dzieci przyjęły ten pomysł?
2 komentarze:

  1. Jak miło czytać i oglądać takie wspaniałe przykłady pracy . Będę tu zaglądać. Podoba mi sposób fotografowania i pisania. SUPER blog!

    OdpowiedzUsuń
  2. Wiesławo, dziękuję bardzo po pierwsze za komentarz! A po drugie za miłę słowa! Zapraszam, mam nadzieję, że z czasem coraz więcej materiałów przydatnych się pojawi.

    OdpowiedzUsuń