sobota, 13 września 2014

Motywacja - Portal ClassDojo

Motywować uczniów trzeba nie tylko do nauki, ale też do dobrego zachowania. Oczywiście zdarzają się w każdej klasie przypadki "Wzorowego ucznia", dzieciaków, które same z siebie zachowują się "grzecznie", poprawnie i nie trzeba pod tym względem się nad nimi pochylać - wystarczy nagradzać. A co z tymi wszystkimi, którzy dobrego zachowania muszą się "nauczyć"?

źródło: classdojo.com

Na zachowanie dziecka wpływa oczywiście wiele czynników. Ważne są zasady np. spisane w formie kontraktu klasowego. Ważna jest konsekwencja, która wymaga samo zdyscyplinowania już nie od ucznia, ale od nauczyciela. Ważna jest spójność na linii szkoła  - dom. Długo by pisać... Dziś jednak chciałam Wam pokazać jeden ze sposobów na motywowanie uczniów do dobrego zachowania. Pomysł zaczerpnięty od nauczycielek z www.superbelfrzy.edu.pl


ClassDojo

czyt. klas dodżo

Portal ClassDojo należący do kalifornijskiej firmy Class Twist wspomaga nauczycieli w pracy nad zachowaniem uczniów. Z takim właśnie założeniem został stworzony. Dostęp można uzyskać zarówno poprzez stronę internetową na komputerze, jak i aplikacje na smartfony i tablety. Co ciekawe stworzono specjalne wersje aplikacji dla nauczyciela, ucznia i rodzica. OD niedawna dostępny jest w wersji polskiej. Może niebawem będą też do pobrania materiały po polsku. 

Co oferuje ClassDojo

Wystarczy zajrzeć do podkategorii "Stories", czyli historie, aby obejrzeć ciekawe filmy nauczycieli, którzy nie tylko opowiadają dlaczego ta metoda im się podoba, ale pokazują sposoby, w jakie wykorzystują portal. 

Jak to działa

1. Rejestracja w portalu wymaga podania podstawowych danych.


2. Tworzenie klasy. Nazywamy ją. Wybieramy ikonę. Można utworzyć wiele klas. Do jednej klasy można przypisać kilku nauczycieli. 3. Możliwości. Po wejściu na stronę danej klasy:
Classroom - klasa: sprawdzanie obecności, dodawanie punktów. 
Raports - raporty: jednodniowe, tygodniowe, miesięczne, indywidualne, całej klasy. 
Wiadomości - kontakt a rodzicami, uczniami, nauczycielami. 


4. Edycja uczniów. Nadajemy imiona. Wybieramy awatary. 5. . Edycja zachowań. Można je samemu dodawać/usuwać. Pozytywne lub negatywne.6. Sprawdzanie obecności. Warto, gdyż przy zaznaczeniu nieobecnych nie dodają im się automatycznie punkty, kiedy przyznajemy je grupowo. 


7. Przyznawanie punktów. Indywidualnie po kliknięciu danego ucznia lub grupowo. 


8. Raporty. Kontakt z rodzicami i uczniami. Nauczyciel generuje loginy i hasła pierwszego logowania dla rodziców i uczniów. 9. Pobieranie materiałów. 
Obecnie strona jest już w języku polskim. Wybieramy - Zasoby nauczyciela. Następnie zjeżdżamy niżej, aż do FREE DECORATION PACK. Wciskamy DOWNLOAD NOW. 
Na nasz  komputer ściągnie się pakiet materiałów (w formacie .zip - należy rozpakować) i korzystać. W środku plakaty do ozdobienia klasy (po angielsku na razie, jeśli ktoś chciałby po polsku, zapraszam do kontaktu - mamy zgodę od classdojo.com na przeróbki!) w folderze Individual Monsters wszystkie awatarki, które można wstawić do edytora tekstu i wydrukować w pomniejszeniu.  


ClassDojo w mojej klasie

W mojej drugiej klasie korzystamy z ClassDojo codziennie. Nie mam tablicy interaktywnej, co troszkę utrudnia pracę, bo dzieciaki po przyznaniu punktu wstają i podbiegają do biurka, żeby sprawdzić, ile mają punktów. Nie przeszkadza, że przed chwilą mieli 31, dostali kolejny, więc powinni wiedzieć, ile mają teraz... Nie... Trzeba wstać i sprawdzić, czy na pewno komputer dodał ten kolejny. Przejmują się. To dobrze. O to chodzi!


Zebrane przez tydzień punkty na koniec tygodnia wstawiamy w formie piórek do specjalnych zeszytów, które są oficjalną formą oceny zachowania w szkole. Na co dzień Class Dojo, a raz w tygodniu podsumowanie w ogólnym systemie szkolnym. Dzięki temu wiedzą, ile punktów 'zebrali' w danym tygodniu. Nie korzystam na razie z raportów, które oferuje ClassDojo. 

W przypadku moich dzieciaków nie ma punktów negatywnych. Zbieramy tylko pozytywy. Jedynie dobre zachowanie jest nagradzane. Jeśli ktoś przeszkadza na lekcji po prostu nie dostaje punktu, w momencie, kiedy inni go otrzymują. Po kłótni nie ma punktów negatywnych, są za to pozytywne, jeśli uczniowie się pogodzili. 


Każdy dostał zafoliowanego awatara ze swoim zdjęciem. Od razu się z nimi zaprzyjaźnili. Dziewczynki zrobiły im łóżeczka. Wszyscy noszą je w piórnikach lub plecakach. Zazwyczaj wyjmują rano i kładą na ławce. 


100 punktów zebranych za zachowanie oznacza możliwość wyboru nowego potworka. Wiąże się w tym również nowa karta. Jeśli nie chce się zmienić obrazka nadal otrzymuje się kartę z tym samym. Uczniowie mogą tworzyć kolekcję różnych potworków. Mogą zbierać do pary, żeby w coś zagrać. Mogą się nimi wymieniać. Zakładam, że przez rok uzbierają po kilka obrazków. 


A u Was? Jakie zasady ClassDojo? Jakie nagrody? Jakie wyróżnienia? Korzystacie? Podoba się uczniom i rodzicom?

Linki


8 komentarzy:

 1. Założyłam taką klasę ale nie wiem jak to zrobić, żeby wydrukować takie awatary :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Mosiu,

  Mam nadzieję, że zajrzysz.
  Wejdź na tę stronę:
  https://www.classdojo.com/pl-pl/resources/?redirect=true
  Zjedź na dół, aż do FREE DECORATION PACK - zielony stworek - i wciśnij niebieski DOWNLOAD.
  Pobierzesz w ten sposób cały folder różnych grafik.
  Wśród nich jest Indyvidual Monsters - tam są wszystkie stowrki, wsytarczy je wkleić, jako obraz, do worda - dowolnej (wybranej wielkości) i wydrukować :)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy rodzic widzi jedynie punkty za zachowanie swojego dziecka czy wszystkich dzieci?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry. Rodzić widzi tylko informacje o swoim dziecku.

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo za odpowiedź :)
   PS. Bardzo podobają mi się Pani pomysły i rozwiązania w pracy z dziećmi :)

   Usuń
 4. Czy jest to strona całkowicie bezpłatna? Ponieważ nie mogę znaleźć takiej informacji :)
  Dziękuje również serdecznie za inspirację :) Moje dzieci oszaleją jak zobaczą awatary :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, tak. Strona jest zupełnie bezpłatna. Nauczyciel zakłada darmowe konto, tworzy swoje klasy. Zarządza poprzez www lub bezpłatną aplikację. Pobiera się kody dla rodziców i ewentualnie dla dzieci. Oni też za darmo mogą zaglądać.
   wreszcie jest po polsku!

   Usuń
  2. Witam,
   Jak wygenerowac kody dla uczniow?

   Usuń