niedziela, 21 grudnia 2014

W domu - Polowanie na robale

Polowanie na robale wydawnictwa Egmont to gra nienowa, ale bardzo aktualna i na czasie. Doskonała z wielu powodów. 
Polowanie na robale to dość prosta gra, w której zadaniem każdego gracza, jest zebranie jak największej liczby robaków umieszczonych na plastikowych płytkach. Rzucamy ośmioma kostkami i decydujemy, które z nich zostają na stole. Odłożyć można tylko te, na których wyrzuciliśmy taką samą liczbę oczek. Co więcej wśród kolejno odkładanych kostek muszą znaleźć się te z robalami (pieczonymi, jak piszą autorzy gry). Sumujemy liczbę oczek na odłożonych kostkach. Rzucanie można przerwać w każdej chwili. Wszystko zależy od tego, co nam się bardziej opłaca. Grę wygrywa osoba, która zebrała największą liczbę robali na swoich płytkach. 


Na każdą okazję i w każdych warunkach

Polowanie na robale to gra, w którą grac może i cztero, i dziesięcio, i pięćdziesięciolatek. Jest na tyle prosta, że zrozumie ją dziecko i na tyle ciekawa, że dorównuje grze w karty. Doskonale gra się w nią w większej grupie! Nadaje się zarówno do gry w domu, w pociągu, na lotnisku czy też na plaży. Porządne plastikowe płytki są wystarczająco ciężkie, aby nie zdmuchnął ich wiatr. 

Trwała, ale i zastępowalna

Płytki i kostki są porządnie wykonane, więc na pewno przetrwają wiele. Co więcej bez problemu można zastąpić zgubioną płytkę kawałkiem papieru, a kostkę inną, gdzie sześć oczek będzie oznaczało robala. Nie trzeba ukrywać tego, co się ma, więc nie ma problemu z tym, że zrobiona przez nas płytka lub dodatkowa kostka zdradzą naszą strategię. 

Nie tylko bawi, ale i uczy

Wszyscy wiedzą, że najlepiej uczyć się w czasie zabawy... W tej grze mamy matematykę - dodawanie do 36 (idealne dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat, młodsi będą potrzebowali pomocy lub dłuższego czasu). Opracowywanie strategii, tego co zapewni nam wygraną, planowanie - Czy opłaca mi się nadal rzucać? Czy lepiej zabrać płytkę przeciwnikowi czy może tę ze stołu? Jak każda gra uczy też przegrywać. Umiejętność radzenia sobie z porażką jest szczególnie dla dzieci niezwykle ważna. Muszą znaleźć na nią sposób. To ich nie osłabia, ale właśnie wzmacnia. Umiejętność przyjęcia tego, że tym razem nie było się najlepszym, nie wygrało się bez umniejszania swojej wartości jest bardzo istotna. Z racji, że gra polega na rzucaniu kostkami, czyli nie wszystko zależy od nas, pomaga łatwiej znieść porażkę tym, którzy jeszcze sobie z nią nie radzą. 

W podróży

Wspaniale sprawdza się w drodze nie tylko ze względu na niewielkie rozmiary, ja porzuciłam pudełko i cała gra podróżuje w małym woreczku. Nie tylko rozmiar liczy się w czasie wyjazdów. Okazuje się, że w grę można grać wspólnie z ludźmi z całego świata. Nie ważne, czy język znamy, czy nie znamy zasady można pokazać! Przy okazji można też nauczyć się liczebników używanych w różnych zakątkach świata! 0 komentarze:

Prześlij komentarz