niedziela, 4 stycznia 2015

Motywacja - Kontrola poziomu hałasu

Cisza na lekcji w klasach młodszych to element pożądany, ale często bardzo trudno osiągalny. Jak wyegzekwować ciszę lub "hałas kontrolowany"(jak mówimy u nas w klasie) w sposób łatwy i przyjemny? Zobaczcie. Prezentuję dwa programy do wykorzystania w czasie zajęć. 


Jak kontrolować hałas?

Cisza czasem jest niezbędna. O ile wiele zadań naprawdę nie wymaga milczenia, a wręcz odwrotnie stawia na rozmowę i współpracę, o tyle zdarzają się momenty, kiedy należy od uczniów wymagać ciszy. Choćby po to, aby nie przeszkadzali sobie nawzajem. Jak skłonić ich do pracy w milczeniu? Jak kontrolować poziom hałasu w sali? Szczególnie ważny wydaje mi się to w czasie przerw lub zajęć w grupach, kiedy od rozmowy bardzo łatwo przejść do krzyku.

Czy można zobaczyć hałas?

Otóż po prostu dać im zobaczyć, jak "wygląda" ich hałas. Pokazać im narzędzie, dzięki któremu to nie my będziemy naszych uczniów kontrolować, ale to oni sami zadbają o odpowiednią "głośność" w sali, a zapewniam, że tak właśnie się stanie. Przy okazji będą zainteresowani i część nawet będzie się przy tym dobrze bawić.

Oto dwa bardzo przyjemne programy motywujące uczniów do nauki rozmowy i pracy przy użyciu odpowiedniej siły głosu. Są graficznym obrazem hałasu - atrakcyjnym dla dzieci miernikiem poziomu głośności. Dlaczego atrakcyjnym?
Na początku zaczęłam krzystanie z Too Noisy. Dwa tygodnie trwało podchodzenie do mikrofonu w czasie przerwy i krzyczenie, żeby sprawdzić czy naprawdę i na pewno urządzenie działa. Działało! A przy okazji..ile radości, że można było sobie krzyknąć, żeby sprawdzić. Jednak w czasie zajęć i przerw moi uczniowie sami zwracali uwagę na to, że robi się za głośno. Kiedy Too Noisy lub Bouncy Balls są włączone nauczyciel nie musi już uczniów uciszać.

Bouncy Balls 

To strona internetowa, gdzie przy wykorzystaniu mikrofonu, program mierzy hałas i w zależności od jego natężenia wprawia w ruch na naszym komputerowym ekranie: kulki, emotikonki, bąbelki lub gałki oczne! Bardzo przyjemny graficznie i obrazowy.
https://bouncyballs.org/

Too Noisy

Drugi program to Too Noisy Lite. Wersja bezpłatna, z której korzystałam przy pomocy tabletu, a czasem po prostu smarfona położonego w widocznym miejscu, jest dla dzieci też bardzo czytelna. Jeśli poziom hałasu jest w porządku to widzimy uśmiechniętą buzię. Wraz ze wzrostem hałasu zmienia się mina.
Można ustawiać czułość (Sensitivity) -im wyższa tym większy hałas jest dopuszczalny.
Do pobrania tutaj:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.walsallacademy.toonoisylite
Posiadacze tablicy multimedialnej mają ułatwione zadanie, ale zapewniam, że nawet nieduży tablet czy smartfon jest dla uczniów wystarczający i bardzo motywuje do odpowiedniego, przyjaznego nam wszystkim zachowania.

1 komentarz:

  1. Super blog.
    Podoba mię pomysł wizualizacji poziomu hałasu w klasie. Chciałam ściągnąć program, ale strona jest nieaktywna. Czy może ma Pani zgrany na dysku i mogłabym liczyć na przesłanie?
    edukacjapasja@gmail.com

    OdpowiedzUsuń