niedziela, 11 stycznia 2015

Sztuka - Ulepimy dziś bałwana?

Czasem zdarza się zima bez śniegu. Co wtedy zrobić? Czy w klasowych warunkach da się ulepić bałwana? Takiego, który będzie duży, zachwycający i wytrzymały. Oczywiście, że tak. Zobaczcie, jak zrobić Eko - Bałwana. 

W czasie czytania wpisu polecam uruchomienie i słuchanie piosenki w filmu "Kraina Lodu" - czas przenieść się na chwilę w magiczny, dziecięcy świat.


Co jest potrzebne?

- koło 400 plastikowych kubków
- zszywacz
- dużo zszywek
- kolorowe papiery
- klej introligatorski
- klej do sklejania na gorąco

My skorzystaliśmy z kubków użytych w szkole. Nie były to nowe kubeczki.
Klej na gorąco jest bardzo przydatny. Dzięki mocnemu połączeniu bałwan będzie dużo bardziej stabilny.
Do ozdobienia bałwana użyliśmy wyciętych z bloku technicznego kółeczek przyklejonych klejem introligatorskim do spodu uciętych kubków.

W domu czy w szkole?

Patrząc na moje klasowe doświadczenie z robieniem bałwana powiedziałabym, że w domu na pewno będzie... łatwiej. Pomimo, że mniej par rąk do pracy.
Zrobienie bałwana jednak jest wspaniałą lekcją współpracy i cierpliwości. Uwierzcie, że zszywanie ze sobą kubeczków dla 7 - latków wcale nie jest proste. Zszywacze są różnej jakości, różnej wielkości i działają bardzo różnie. Dla dorosłego połączenie dwóch kubków to chwila, natomiast dla dzieci wymaga koordynacji, siły i zazwyczaj pomocy drugiej osoby. Moje dzieciaki od razu same podzieliły się na pary lub trzyosobowe zespoły i zabrały się do pracy. Zszywki strzelały, wypadały, nie zginały się i kończyły. Musieli sami sobie z tym poradzić, ponieważ ja zszywałam ze sobą kolejne warstwy i nie dałabym rady zajmować się jeszcze wymienianiem zszywek i myśleniem czy zszywać działa czy nie.
Fantastycznie sobie poradzili. Moi uczniowie byli zaangażowani, przejęci i samodzielni. Pomagali sobie nawzajem i byli bardzo dumni z każdego kolejnego dołączonego kubka. Jedna z dziewczynek po dwudziestu minutach przybiegła w podskokach, bo... udało im się połączyć dwa pierwsze kubki.
Każdy działał w swoim tempie, jedni zszyli 100 kubków, inni 5.
Wspólna praca dała dużo radości i pokazała, że razem jesteśmy w stanie dokonać wszystkiego. Wynikła z tego jeszcze jedna bardzo ważna lekcja: Bałwan jest NASZ, nas wszystkich!  


Jak zrobić eko-bałwanka?

Oto instrukcja autorstwa Joanny Palińskiej:

Zabieracie się do pracy?

W domu taki bałwan na pewno będzie ciekawym urozmaiceniem i świetną zabawą dla dzieci przy jego tworzeniu. W szkole przygotujcie się na emocje, hałas i ręce pełne pracy! Powodzenia!

Ktoś z Was robił? Może podzielicie się zdjęciem? Wstawimy do galerii polskich, plastikowych bałwanków! 

0 komentarze:

Prześlij komentarz