środa, 23 grudnia 2015

Narzędzia - Książka on-line

Czy stworzenie interaktywnej książki, którą każdy będzie mógł obejrzeć dzięki dostępowi do internetu jest trudne? Odpowiedź jest jedna: Nie!


Oto książka, która powstała poprzez przepisanie stworzonych przez uczniów opowiadań:

Po co nam interaktywna książka?


Jest to propozycja, którą można wykorzystać zarówno do prezentacji prac uczniów, jak też tworzyć w ten sposób ciekawe materiały interaktywne dla siebie, dla rodziców czy innych nauczycieli. Starsi uczniowie mogą samodzielnie zrobić takie książki, młodsi będą natomiast wykonawcami ich pojedynczych elementów. Co przemawia za książką w internecie:
- łatwość dostępu - w dzisiejszych czasach rodzice, starsze rodzeństwo i ciocia z wujkiem mają dostęp do internetu, więc łatwiej podzielić się z nimi dokonaniami dzieci, klasy lub swoimi
- większa ilość odbiorców - interaktywną książkę łatwo udostępnić na stronie szkoły lub klasy, na fanpage'u szkolnym, czy też po prostu wysłać mailem do zainteresowanych osób
- brak opłat - nie trzeba jej kserować. Tworzymy i publikujemy zupełnie za darmo.
- atrakcyjność - uczniowie znają papierowe książki, korzystają z nich, czytają i noszą do szkoły, to książki elektroniczne są dla nich często niespodzianką, nowością, która zaciekawia. Nie sądzę, żeby znalazł się ktoś w klasie, kto nie chce, aby jego opowiadanie zostało "wydane" w takiej właśnie formie. W naszej internetowej publikacji można przewracać strony, przybliżać i oglądać wszystko tyle razy, ile chcemy.

Jak stworzyć interaktywną książkę?

Portal issuu.com proponuje bezpłatne (po założeniu konta) narzędzie, które jest bardzo proste w obsłudze i daje wiele możliwości.
Jedyne co musimy zrobić, to stworzyć dokument, który zapisujemy w formacie .pdf - można w nim osadzić linki, które będą przekierowywały w różne miejsca, zdjęcia, tekst i wszystko, czym chcemy się podzielić.

Zapraszam do zapoznania się z jeszcze jedną książeczką, która składa się ze zeskanowanych prac uczniów.

1 komentarz:

  1. Wspaniały pomysł. Bardzo chętnie skorzystam z Pani wskazówek do pracy z moimi trzecioklasistami.
    Danuta

    OdpowiedzUsuń