niedziela, 15 maja 2016

Mądre bajki z całego świata

Wspaniały projekt Fundacji Kulczyk trafił wreszcie w ręce nauczycieli! "Mądre bajki z całego świata" to niezwykle inspirująca i kształcąca propozycja dla wszystkich, którzy chcą z uczniami wyruszyć w podróż w nieznane kraje i uczyć się "Jak być dobrym". 

kulczykfundation.org.pl
Miałam przyjemność w bardzo drobny sposób wziąć udział w projekcie "Mądre bajki z całego świata". Fundacja Kulczyk prowadzona obecnie przez panią Dominikę Kulczyk na podstawie programu Efekt Domina (http://player.pl/programy-online/efekt-domina-odcinki,1991/) dała początek pięknej inicjatywie.

kulczykfundation.org.pl

Bajki

Na podstawie odcinków z serii napisano 19 bajek. Każda z nich zabiera nas w inny zakątek świata. Mamy okazję poznać historię Piotrusia z Polski, przenieść się na Filipiny, gdzie spotykamy księżniczkę o niezwykle dobrym sercu. W Gruzji spotykamy tamtejszego Kopciuszka, który nazywa się  Kijaruna. Wędrując do Ugandy poznajemy przepiękne, żyjące tam żurawie - koronniki szare i dowiadujemy się, jak zdobyły swoje "korony".

Każda z bajek związana jest z przyrodą i kulturą danego kraju. W bajkowy sposób przenosi dzieci w inne miejsce kuli ziemskiej i co najważniejsze w niezwykle prosty sposób pokazuje, jak być dobrym. Bohaterowie są zwykłymi ludźmi, często dziećmi, które potrafią współczuć, kochać i poświęcić się, aby pomóc innym.

Scenariusze

Scenariusze do zajęć stworzyła pani Kinga Kuszak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Toruniu, w tworzeniu kart pracy brała udział pani Małgorzata Płocka.
Do każdych zajęć, poza bajką, nauczyciele otrzymują propozycje ćwiczeń i zabaw. Są tam także proponowane tematy rozmów, kolorowanki lub wierszyki, które mogą uzupełnić podstawowe treści scenariusza.

Lekcje

Wszystkie z bajek są na tyle bogate, że z łatwością komponują się z różnorodnymi programami i planami nauczania, jakie realizuje nauczyciel klas I-III. Bajki realizują treści z wielu sfer: społeczne, polonistyczne, matematyczne i przyrodnicze. Przy okazji realizacji lektur  można z Doktorem Dolittle wybrać się także do Ugandy i obserwować żurawie oraz zastanowić się na cechami dobrych przywódców i roli króla. Podróżując z Haliną i Stachem z "Machiną przez Chiny" można dowiedzieć się skąd wzięły się tygrysy w Kambodży i zastanowić się nad życzeniami i ich konsekwencjami.

Przede wszystkim jednak można bajki czytać bez okazji. Tak po prostu. Zaczynając z dziećmi dzień, aby miały szansę rozpocząć go z dobrocią w sercu i aby miały okazję od samego rana myśleć o tym, jak i po co człowiek może pomóc innemu człowiekowi. 


http://kulczykfoundation.org.pl/

Do pobrania

Wszystko dostępne jest na stronie: http://kulczykfoundation.org.pl/bajki, z której wybierając przycisk "Pobierz" możemy zapisać treści na własnym komputerze.

Więcej na temat korelacji bajek z programem nauczania proczytać można tutaj: opinia metodyczna http://kulczykfoundation.org.pl/media/51099/ed_bs_opinia.pdf

0 komentarze:

Prześlij komentarz