niedziela, 15 maja 2016

Motywacja - Technika świateł OK

Co zrobić, aby czas pracy samodzielnej był dla uczniów i nauczyciela efektywny? "Kubkowa" odsłona metody świateł z Metodnika OK.

Co to jest

Światła - to trzy kolory, podobnie jak w prawdziwym życiu.
Jest to element oceniania kształtującego. Niezwykle pomocy w czasie lekcji, kiedy uczniowie pracują samodzielnie. Jest to sposób informowania nauczyciela o tym, jak uczniowie radzą sobie z wykonywanym w danym momencie zadaniem.
- zielony - radzę sobie doskonale,
- żółty - mam problem, będę potrzebować pomocy,
- czerwony - zupełnie mi nie wychodzi, nie mogę pracować.

Jak to działa

Uczniowie mają trzy kolory kubków. Ustawiają na ławce ten, który odpowiada ich pracy. Nauczyciel z daleka widzi kolorowe kubki. Jeśli wszystkie są zielone, wie, że nie musi nawet zadawać pytań, szukać uczniów, którzy potrzebują pomocy. Można wtedy w spokoju jedynie obserwować ich pracę. Żółte i czerwone kubki pokazują, do kogo należy podejść, aby wyjaśnić jego wątpliwości. System jest bardzo czytelny i prosty. Wzmaga też moją uwagę, muszę wciąż patrzeć, czy nie pojawiły się kolorowe kubeczki.


Co na to uczniowie

Dzieci bardzo lubią i cenią metodę świateł. Jest dla nich czytelna. Podobnie dla mnie. Nie muszą podnosić ręki, nie muszą przywoływać nauczyciela. Nie przeszkadzają sobie nawzajem. Takie światła uczą też silnie oceniania własnej wiedzy i niewiedzy. Czy kłopot który mam uniemożliwia mi pracę i powinienem postawić światło czerwone? Czy może jest to drobnostka, która może chwilę poczekać i mogę zająć się, w oczekiwaniu na nauczyciela, innym elementem pracy?

Kiedy stosować

Metodę świateł wykorzystuję przy pracy samodzielnej uczniów. Może to być dosłownie każda lekcja. Zarówno rozwiązywanie zadań matematycznych, jak i pisanie listu czy też praca nad plakatem lub lapbookiem. Bardzo lubię taki system pracy i wciąż nie wiem, dlaczego dla dzieci kolorowe kubeczki są wielką przyjemnością!

Więcej na temat oceniania kształtującego poczytacie tutaj:
http://www.ceo.org.pl/pl/ok

A u Was? Wykorzystujecie metodę świateł?

2 komentarze:

 1. Witam serdecznie,
  czy kubeczki były pomalowane zwykłymi farbami?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kubeczki kupione w takich kolorach - paczka 50 kubeczków za 3zł gdzieś na allegro.

   Usuń