poniedziałek, 27 czerwca 2016

Czytelnia - LINNEA W OGRODZIE MONETA

Bardzo fascynują mnie książki, w których łączy się różne rodzaje obrazu. Książki, które przekazują treść na wiele sposobów. Jedną z takich książek, które ostatnio mnie zachwyciły, jest "Linnea w ogrodzie Moneta". Okazało się też, że zachwyciła nie tylko mnie. Uczniom także bardzo spodobała się ta lektura

Czy wiecie, ile dzieci miał Claude Monet? Kto nosił mu sztalugi w teren? Czym zajmowała się jego żona? Czy był człowiekiem pogodnym, czy może raczej humorzastym i dlaczego jego dzieci musiały wychodzić ze szkoły w południe, pomimo, że trwały jeszcze lekcje?
Odpowiedzi na te pytania i jeszcze wiele, wiele innych znajdziecie w książce pod tytułem Linnea w ogrodzie Moneta. Jest to opowieść o dziewczynce, która wyrusza w podróż: podróż do Giverny, podróż w świat sztuki, podróż w świat przyrody.

Pomysł

Autorką tekstów jest Christina Bjork, a ilustracje wykonała Lena Anderson. Widać świetną współpracę, doskonały pomysł i wielką pracę badawczą, jaką włożyły autorki w stworzenie książki.


Linnea w ogrodzie Moneta to zarówno książką przygodowa, gdzie kilkuletnia dziewczynka wyrusza w fascynującą podróż do Paryża, aby poznać życie malarza, jak i książka dokumentalna. W ciekawy dla dzieci sposób prezentuje historię malarza, opisuje jego rodzinę i sposoby w jakie malował.

Ciekawe miejsca

Mamy tutaj opis ważniejszych miejsc w Paryżu, sposobu dojazdu do Giverny, domu Moneta i nawet zachowań, jakie są tam akceptowane. Dzięki Linnei wiemy, że na terenie wokół domu nie można spożywać posiłków, więc jedzenie przygotowane na piknik należy zabrać na polanę za domem.

Opisy przyrody

Dowiadujemy się, jak wyglądają i nazywają się kwiaty spotykane w ogrodach, a także możemy obejrzeć zasuszone liście drzew. Przyroda, która była inspiracją do twórczych działań Moneta przedstawiona jest zarówno w opisach, jak i na prawdziwych zdjęciach.

Rodzina i sztuka

Fascynująca jest historia rodziny Moneta, którą opowiada jego prawnuk. Ilość faktów i zdarzeń jest dla dzieci bardzo ciekawa. Przyznam, że sama też dowiedziałam się mnóstwa interesujących rzeczy z życia artysty. Poznajemy jego przyzwyczajenia, charakter, dobre serce i sposób w jaki tworzył największe dzieła.

Wartościowa przyjemność

Książka nie jest najłatwiejsza w odbiorze. Myślę, że nadaje się dla dzieci powyżej 8 roku życia, gdyż pojawia się w niej sporo słownictwa związanego z malarstwem, nazewnictwem roślin. Stykamy się tam także z życiem w zupełnie innej epoce, ze śmiercią najbliższych, z bankructwem i ucieczką od rodziny. Są to tematy bardzo ważne, ale przeznaczone dla dzieci, które są w stanie swobodnie czytać i rozumieć teksty.

Jestem niezmiernie szczęśliwa, że ta pozycja "wpadła mi w ręce" w czasie przygotowywania listy lektur dla klasy trzeciej. Uważam, że jest doskonałym połączeniem czytania, przyrody, historii, geografii i sztuki. To jedna z bardziej wartościowych i fascynujących książek, z jakimi się ostatnio zetknęłam.

Lektura

Po przeczytaniu książki wypełniliśmy kolorowe raporty, a później zamieniliśmy się w artystów.

2 komentarze: