wtorek, 30 sierpnia 2016

Lekcja wychowawcza - Dzień Kropki

Od kilku lat 15 września Polskie szkoły dołączają do międzynarodowych obchodów Dnia Kropki. Co kryje się za tymi słowami i co można z uczniami zrobić. Zobaczmy. Szczególnie, że DZIEŃ KROPKI już niebawem!

Dzień Kropki to święto, które idealnie wpisuje się w działania wychowawcze na każdym etapie nauki. Nie przemawiają do mnie słowa gimnazjalistów "Już jesteśmy na to za duzi". Czy na rozmowę o talentach i mocnych swoich mocnych stronach można być "za dużym"? 

Idea

...bo właśnie to leży u podstawy Dnia Kropki. Historia bierze się z książki Reynoldsa o małej Vashti, która dzięki swojej nauczycielce odkrywa talent do ... rysowania kropek. To dzięki wychowawczyni, która powiesiła jej małą kropkę w galerii dziewczynka zaczyna w siebie wierzyć. A co najważniejsze tę wiarę w siebie przekazuje dalej! Pomaga kolejnej osobie odkryć swoje mocne strony! Czy może być piękniejsze przesłanie niż takie? Dobro, które się mnoży. Każdy coś potrafi, każdy ma jakiś talent.

Pomysły na działania szkolne

Myślę, że fantastycznym pomysłem jest zrobienie czegoś, co połączy wszystkie klasy, a może nawet rodziców i nauczycieli.
  1. Ubranie - cała szkoła zakłada tego dnia ubrania w kropki. To fantastyczne, kiedy okazuje się, że część dzieci specjalne na tę okazję maluje lub przyszywa kropki i koła na swoim ubraniu. 
  2. Drzewo talentów - akcja, w którą chciałam włączyć nie tylko dzieci, ale też nauczycieli i rodziców. Każdy przygotowuje liść - koło na którym prezentuje swój talent. Wszystko to przyczepiamy wokół gałęzi drzewa namalowanego lub umocowanego na ścianie. Nasze drzewo było przepiękne i wisiało kilka miesięcy. 
  3. Tablica Braille'a - na tydzień przed świętem. Pojawiły się zdjęcia z wizerunkiem kilku sławnych osób, które nie widzą. Każda a nich ma jakiś talent. Obok nich była kartka z pytaniem "Co oni mają ze sobą wspólnego?". 

Pomysły na zajęcia z młodszymi

Z najmłodszymi można zrobić mnóstwo ciekawych rzeczy. Oto, co ja i nauczyciele w mojej szkole robili w ciągu dwóch lat.

  1. Talenty - koło z papieru, w którym prezentujemy swój talent. 
  2. Talenty - prezentacje talentów. Każdy krótko opowiada i pokazuje o tym, co potrafi robić dobrze. 
  3. Alfabet Braille'a - kropki - punkty są podstawą komunikacja osób niewidomych. Kodowanie swoich imion i słów. Zagadki - odkodowywanie słów. Rozpoznawanie liter i przedmiotów z zamkniętymi oczami. Prowadzenie innych głosem(edukacja matematyczna - stosunki przestrzenne). Polecam w tym temacie książkę Olgi Masiuk "Tydzień Konstancji". 
  4. Tablety - aplikacja ColarApp. Tworzymy na przygotowanym szablonie własną kolorową kropkę, którą dzięki darmowej aplikacji wprawiamy w ruch. 
  5. Matematyka - wprowadzenie do mnożenia, zagadki logiczne. Ile kropek brakuje?

Pomysły na zajęcia ze starszymi 

W obchody dnia kropki włączyły się w mojej szkole nauczycielki języka polskiego.
Jedna z nich napisała bajkę o kropce, związaną z wiarą w siebie i interpunkcją, którą uczniowie klas starszych czytali klasom trzecim. Druga we wszystkich starszych klasach połączyła kropkę z pisaniem. Zadaniem uczniów było dokończenie historii kropki, która zmieniła się na kartce malarza i wiedziała, że już za chwilę w coś się zamieni... Warto włączać ludzi w to święto, bo jest bardzo pozytywne!

Film o Vashti, który służyć może jako wstęp.


Więcej pomysłów, inspiracji i wspomnień na tablicy poniżej. Tak świętuje cała Polska. Co roku jest nas coraz więcej.

http://www.thedotclub.org/dotday/
http://kropka-dot.blogspot.com/

0 komentarze:

Prześlij komentarz