piątek, 23 września 2016

Przyroda - Jesienny spacer

Jesień to wspaniały czas na wycieczki - spacery. Wyjście z uczniami na dwór nawet w pobliżu szkoły może być ciekawe, kształcące i sprawi im na pewno wiele radości. Co robić w czasie spaceru z uczniami?

Dzisiaj byliśmy na wycieczce pt.: Szukanie jesieni. Znaleźliśmy kasztany i żołędzie. Robiliśmy mandale i frotaż, czyli odrysowanie liści. Bawiliśmy się w berka lodowatego. Było super. - napisali uczniowie na naszym eTwinningowym blogu po powrocie z wycieczki.

Jesienna galeria

Pisałam kiedyś o możliwości, jakie otwiera przed nami świat nowych technologii. Można wybrać się z uczniami na wycieczkę z aparatami - jak to zorganizować przeczytacie TUTAJ.

Czy to już jesień

Jedno z zadań to obserwacja przyrody i ludzi oraz próba znalezienia odpowiedzi na pytanie: Czy to już jesień? Uczniowie w parach próbują znaleźć (i zapisać) przynajmniej pięć dowodów na to, że jesień nadeszła. Po kilku minutach zbieramy się wszyscy razem i wymieniamy zebranymi obserwacjiami.

Ekodetektywi

Warto dać uczniom możliwość obserwowania, poszukiwania i odkrywania. Na wycieczkę do parku lub lasu zabieramy ze sobą lupy, lornetki i lunety. W czasie spaceru proponuję zabawę w ekodetektywa. Można ją przeprowadzić na dwa sposoby - pierwszy znajdziecie tutaj. Są tam do pobrania materiały z zadaniami.
Ja wybrałam tym razem wersję z takimi samymi ośmioma zadaniami dla grup. Uczniowie pracowali w parach. Otrzymywali kartę do wypełnienia. Po zakończeniu zadania porównywali swoje wyniki z innymi grupami, co było dla nich bardzo ciekawym doświadczeniem.

Jesienne Mandale

Trochę matematyki, trochę sztuki... Z tego, co można znaleźć w parku (las na pewno byłby dużo bardziej urozmaiconym miejscem) uczniowie w grupach układały kompozycje na bazie koła. Przy okazji rozmawialiśmy o symetryczności. Starali się ułożyć swoje mandale tak, aby można było przeprowadzić przez nie oś symetrii. Efekty możecie zobaczyć w galerii poniżej.

Frotaż 

Wspaniała jesienna praca, która polega na odbijaniu struktury liści na powierzchni kartki. Liść - unerwieniem do wierzchu układamy pod kartką, a następnie zakolorowujemy kartkę. W ten sposób powstanie piękny wzór przedstawiający liście. Przy okazji możemy porozmawiać o budowie liści, o tym, czy obie strony są takie same. Po raz kolejny proste i ciekawe połączenie sztuki z nauką. 

Na spacer warto zabrać podkładki - mogą to być tabliczki, plansze do gier, książki lub teczki.

Zapraszam do naszej jesiennej galerii i ciekawa jestem, co Wy robicie podczas jesiennych spacerów...

Powered by emaze

0 komentarze:

Prześlij komentarz