piątek, 6 stycznia 2017

Edukacja językowa - Opisuję siebie

Pisanie i mówienie o sobie wcale nie jest tak proste, jakby się mogło wydawać. Czasem łatwiej mówić o innych niż o sobie samym. Mówienie o sobie, szczególnie dostrzegając swoje zalety, odbierane jest często jako przechwałki, brak skromności...a do tego wszystkiego, po co o sobie pisać? Gdzie? 


A ja myślę, że warto o sobie pisać i myśleć. Za kilka lat każdy z tych młodych ludzi będzie musiał się prezentować w różnych życiowych sytuacjach, niektórzy w czasie rozmów na studia, rozmów o pracę, czy też po prostu w grupie znajomych. Kiedyś trzeba będzie napisać swoje CV, może życiorys, list motywacyjny. Pierwsze próby opisywania siebie potrzebne są już małym dzieciom. Tylko jak zrobić to w ciekawy sposób? Tak, aby nie było to sztuczne opisywanie siebie w zeszycie.

Programy nauczania regularnie na początku roku proponują tematy w czasie, których dziecko ma szansę poznać samo siebie. Zastanowić się nad własnym wyglądem, zachowaniem, mocnymi i słabymi stronami. Tutaj propozycje na ciekawe opisanie siebie.

CV 

To takie dorosłe... Może i dorosłe, ale sprawia uczniom wiele frajdy. Co więcej głośno mówi się o tym, że dorośli ludzie, młodzi, ale dorośli, często CV nie potrafią napisać. Sama widziałam nie jedno CV i pomagałam pisać i poprawiać. Dlaczego w formie zabawy nie rozwijać w uczniach takiej umiejętności? Ciekawe też sa przy tym rozmowy o tym, czym takie CV jest, po co dorośli je piszą. Wielu uczniów, przy okazji takiej lekcji dowiaduje się, że przyjęcie do pracy to proces, że pracę kiedyś trzeba będzie zdobyć.
W trakcie projektu "Redakcja spod kleksa" uczniowie pisali swoje CV, aby zostać przyjętym do pracy... Tutaj strona proejektu: https://spodkleksa.jimdo.com/

Moja postać

Bardzo prostym, a wiele zmieniającym pomysłem na opis postaci jej stworzenie tej postaci. Uczniowie otrzymują lub sami rysują swoją głowę, do której zamiast tułowia przyklejają kartkę ze swoim opisem. Można pokusić się jeszcze o ręce i nogi np. nogi - co mnie utrzymuje, co jest moją najmocniejszą stroną!

fot. Sabina Piłat

pinterest.com

Tutaj jeszcze jeden wspaniały pomysł na opisywanie siebie - taką wystawę z przyjemnością się ogląda!

http://simply2ndresources.blogspot.com/2013/08/oh-my-goodness.html?m=1

1 komentarz:

  1. Myślę, że na każdym etapie edukacji zdarzają się takie problemy i rozterki. Studia dla przykładu, to jaki kierunek wybierzemy zaważy potem o naszym całym życiu tak naprawdę, są kierunki gdzie silna osobowość okaże się niezbędna jak http://www.wseiz.pl/pl/uczelnia/wydzial-zarzadzania/zarzadzanie-i-inzynieria-produkcji a są i takie gdzie sprawdzą się osoby mniej asertywne i bez cech przywódczych.

    OdpowiedzUsuń