sobota, 30 września 2017

Matematyka - Sudoku

Matematyka to nie tylko liczby, a już z pewnością, gdy chodzi o klasę pierwszą. Kształtowanie logicznego myślenia i nauka pracy w grupie to już dwa doskonałe powody, aby "pograć" w sudoku.

Zainspirowana wpisem Beaty Skrzypiec postanowiłam wykorzystać klocki geometryczne do tego samego celu. Nie miałam taśmy malarskiej, więc wszystko odbyło się na kartce papieru formatu A3.

Uczniowie najpierw obserwowali, jak wykonać planszę: Składamy kartkę dwukrotnie w poziomie i w pionie. Dzięki temu widzimy, że trzy linie dzielą kartkę, aż na cztery części! Powstałe linie odrysowujemy ołówkiem lub flamastrem. Przy okazji przeliczamy powstałe pola.

Co jest potrzebne:

- duża kartka papieru
- 16 figur geometrycznych lub innych przedmiotów, po 4 tego samego rodzaju.

Jak grać?

Na początek wszyscy razem. Szesnaście figur geometrycznych - tyle samo, ile mamy pól, rozdaję między uczniów. Po kolei kładą jedną figurę na dowolnym polu planszy pod warunkiem, że nie powtarza się ona w linii poziomej ani pionowej. Czasami trzeba dokonać przesunięć.

Praca w grupie

Pierwsza rozgrywka wspólna, a później już zabawa w grupach 4 osobowych. Uczniowie samodzielnie wykonują planszę - okazuje się, że i tutaj potrzebna jest współpraca, aby równo złożyć tak dużą kartkę. Rozdają między siebie figury i na zmianę kładą po jednej na planszy, aż cała będzie zapełniona zgodnie z podanymi warunkami.

Wspaniała, rozwijająca gra z serii "na mózg".

1 komentarz:

  1. Sudoku jest bardzo logiczne. Jak najbardziej nadaje się na matematykę :-)

    OdpowiedzUsuń