poniedziałek, 16 października 2017

Edukacja językowa - Książka o muzyce i nie tylko...


Książka "Królik i Chopin" to fantastyczna baśń, która wprowadzi dzieci w świat muzyki i przybliży postać wielkiego mistrza fortepianu. Warto na jej podstawie zrobić z uczniami klasy trzeciej ich własną książkę. 


Jestem coraz bliżej pozbywania się podręczników i ćwiczeń. Dobrze, że są dotowane - nie mam wyrzutów sumienia nie korzystając z nich lub wycinając potrzebne mi rzeczy...
 Jest tyle wokół nas, z czego można korzystać w czasie pracy z uczniami!

O książce opowiadającej magiczną przygodę królika, który spotkał we Francji Fryderyka Chopina pisałam już TUTAJ. Dzisiaj o projekcie, jaki można wykonać przy okazji zapoznawania się z jej treścią. 

Słuchamy

Samodzielne czytanie lektur jest bardzo istotne, ale równie ważne jest kształtowanie umiejętności słuchania. Lubię czytać dzieciom, lubię zatonąć w historii, którą widzę na kolejnych stronach przed oczami. Królik i Chopin to książka, którą czytać powinno się, a nawet TRZEBA, przy akompaniamencie muzyki Chopina. Wiele kompilacji znajdziecie na youtubie. Dzieci słuchają niczym zaczarowane kolejnych przygód, które spotykają rozumiejącego ludzką mowę królika.

Tworzymy

W oparciu o kolejne rozdziały książki uczniowie tworzyli swoje książki. Projekt zajął nam dość dużo czasu i wiem, że nie wyszedł dokładnie tak, jak to sobie wyobrażałam, bo za bardzo rozciągnął się w czasie. Zachęcam do wykonania go w ciągu najwyżej miesiąca - dwa razy w tygodniu, po jednym rozdziale.

Jak powinna wyglądać książka?

Tak, jak zaplanują, wymarzą i wymyślą to sobie uczniowie. Dałam im zupełną swobodę. Niektórzy zapisywali kolejne strony snując opowieść, inni ćwiczyli dialogi, kolejni rysowali komiksy. Ode mnie dostawali opowieść, rozmowę o wysłuchanej historii, dodatkowe elementy np. kolorowankę z Chopinem, zdjęcie dworku w Polsce i we Francji, nuty, gamę... Resztę każdy planował sam. Na czytanie i pracę poświęcaliśmy zazwyczaj jedną lekcję.

Co było w książkach?

Był rozdział o głównym bohaterze książki - króliku Ismaelu, był jeden o samym Chopinie, był rozdział pt. Muzyka - gdzie mogli pisać, rysować - czym jest dla nich muzyka. Były nuty, gama, partytura utworu Chopina. Było także ćwiczenia pisania zaproszenia na koncert Chopina. Był też rozdział, w którym jedynym zadaniem zapisanie ozdobnym pismem imienia Ismael.
Dzieci bardzo lubią tworzyć własne książki. Tak wynika z moich doświadczeń i tego, co robi wielu nauczycieli w Polsce. Mówiła o tym na Inspir@cjach Wczesnoszkolnych Beatka Skrzypiec.
Robicie podobne projekty? Jak reagują Wasi uczniowie?

0 komentarze:

Publikowanie komentarza