niedziela, 15 października 2017

Edukacja językowa - Plakat XXL

Bardzo lubię pracę "plakatową". Oto pomysł na spotkanie z lekturą, gdzie bohaterką lub bohaterem jest dziecko w wieku zbliżonym do naszych uczniów.


Czy ta lektura ma jeszcze sens?

"Oto jest Kasia" to obecnie książka kontrowersyjna, jednak często zapraszana do klas trzecich. Jest pełna spraw i postaw, które w dzisiejszym czasie nie mają racji bytu: palenie przy dzieciach, ciąża, o której nie informuje się dziecka w domu, stereotypowa nieumiejętność posprzątania mieszkania przez ojca podczas nieobecności mamy... koszmar.
Bardzo mi się to nie podoba, jednak sama lektura po pierwsze jest łatwo dostępna w bibliotekach szkolnych (pełne półki), a po drugie ma też swoje dobre strony. Opowiada historię dziewczynki, która z samolubnej, nieuprzejmej i złośliwej koleżanki zmienia się w osobę, która zaczyna cenić i dostrzegać swoich rówieśników. Pojawia się niezwykle ważny temat zazdrości o rodzeństwo, który jest uczniom bliski.
Nie wiem, czy wybiorę tę lekturę dla kolejnej trzeciej klasy, jednak jeśli tak się stanie, to na pewno po raz kolejny spotkanie z nią odbędzie się znów poprzez tworzenie Opisu Kasi w wersji XXL.

Plakat XXL

Uczniowie otrzymują duże kartony (tapety, sklejona kartki, szary papier, rulony z ikea itp.). Odrysowują postać ludzką przy użyciu własnego ciała, a następnie rysują Kasię i tworzą jej opis.

Praca wcale niełatwa. W 45 minut może się nie udać. Dobrze wybrać do tego pastele lub farby, ewentualnie połączyć techniki i dodać bibułę oraz papier.

Grupy 3-5 osobowe najlepiej się w pracy sprawdzają (według mnie).

Później jedynie trzeba znaleźć miejsce w sali na te wielkie prace, bo przecież robimy je po to, aby można było je wyeksponować. Uczniowie mogą wzajemnie ocenić swoje prace.

0 komentarze:

Prześlij komentarz