sobota, 19 stycznia 2019

Matematyka - Mnożenie z kostkami

Jak ćwiczyć rozumienie pojęcia mnożenia w grze matematycznej? Wystarczą kości do gry i kartka w kratkę. 

Przygotowanie

Do gry potrzebna jest kartka papieru w kratkę. Można wyrwać z zeszytu. Zachęcam jednak - szczególnie w klasie drugiej użyć papieru z większymi kratkami. Można stowrzyć go bardzo prosto przy użyciu kreatorów Polecam wspaniały kreator papieru do wydruku: http://gridzzly.com/
Poza kartką potrzebne są dwie kostki do gry, kredki, ołówki lub flamastry. 

Zasady

Zwykle korzystając z kości online np. tu https://www.losowe.pl/kostka zasady wyjaśniam rozgrywając kawałek gry wspólnie na tablicy. 
Uczniowie rzucają dwiema kostkami. Następnie na kartce rysują prostokąt o odpowiadającej rzutowi wielkości np. 2x5 - rysują prostokąt o bokach dwa na pięć lub też mówiąc ich językiem dwa razy po pięć kratek. 
W mojej klasie zadaniem uczniów jest zapełnienie całej kartki. Aby to zrobić, muszą przyjąć właściwą strategię - np. nie zaczynać rysowania od środka, dorysowywać kolejne prostokąty tak, aby przylegały bokami do poprzednich. 


Wspaniała, prosta gra, która pomoże nie tylko powtórzyć mnożenie, ale przede wszystkim je zrozumieć. Ilustrowanie działania rysunkiem nie powinno już więcej stwarzać problemów. Przy okazji automatycznie pojawia się przemienność mnożenia. Wychodzi tutaj naturalnie. Daje dzieciom też naprawdę dużo radości:
-Proszę pani, my już czwarty raz mamy 5x6!!!
W czasie gry warto zapytać dzieci też o to:
Dlaczego niektórzy mają już niemal zapełnioną kartkę, a inni dopiero jej niewielką część?

Przychodzą Wam do głowy pomysły na to, jakie jeszcze pytania można zadać uczniom w czasie gry?

Zabawa opisana została też opisana TUTAJ przez Asię Apanasewicz. 

0 komentarze:

Prześlij komentarz