poniedziałek, 11 maja 2020

Narzędzia - Testy i quizy on-line

Jak zrobić uczniom ciekawy test i otrzymać wyniki? Wystarczy założyć darmowe konto nauczyciela w portalu Quizziz. 

Bardzo lubię prosty w użyciu i dający spore możliwości portal Quizziz. 
Po założeniu konta możecie tam, jako nauczyciele, układać testy. Może nie służą one bardzo dokładnemu sprawdzeniu wiedzy, jeśli pozwolicie na "doładowania" (np. szansa za powtórkę pytania) lub wielokrotne podejście do quizu. Jednak na pewno są ciekawą grą, dzięki której zobaczycie, jak uczniom idzie dany materiał. 

Na początek zapraszam do szybkiego sparwdzenia wiedzy:
 - lektury "Sposób na Elfa" - KLIKNIJ LINK 
- lub mnożenia - KLIKNIJ LINK

OBSŁUGA

Portal jest bardzo prosty w obsłudze i intuicyjny. Poza tym nawet po zapisaniu quizu można go edytować i ulepszać. 


Wybieramy utwórz nowy Quiz. Nadajemy nazwę, klikając w puste pole zdjęcia można dodać obrazek. Podobnie w pytaniach. Może to być tekst, zdjęcie lub głos. 


Sami decydujecie o tym, czy będzie to jednokrotny, czy wielokrotny wybór, głosowanie czy wpisanie odpowiedzi. 


Lubię też to, że przy tworzeniu kilku podobnych pytań można duplikować już stworzone pytanie, dzięki czemu np. przy zadaniach z ortografii zaoszczędzam czas. 
Nawet po zapisaniu test można edytować. UDOSTĘPNIANIE 

Po ukończeniu możemy wybrać jedną z trzech opcji:
1. Graj na żywo - generowany jest sześciocyfrowy kod. Uczniowie wchodzą na stronę https://quizizz.com/join i tam wpisują Wasz kod. Gra odbywa się "na żywo" w momencie, gdy ją rozpoczniecie. 


2. Przypisz jako zadanie domowe - tę wersję wybieram najczęściej - nauczyciel ustala, do kiedy gra będzie aktywna. Można dodać różne możliwości np. wielokrotne wykonanie quizu, doładowania (polecam), memy. Uczniowie używają wygenerowanego linku, który należy im wysłać. Każdy gra w swoim tempie, gdy ma na to czas. 
 
3. Ćwiczenie - udostępniacie link, który służy do grania w dowolnej chwili. Nigdy nie wygasa, jest dostępny. 
Jednak w opcji trzeciej nie macie raportu. 

RAPORTY 

Po wysłaniu uczniom gry w opcji pierwszej lub drugiej otrzymujecie pełen raport: ilość osób, wyniki poszczególnych osób, wyniki dla pytań. Ciekawa opcja. Należy tylko pamiętać, aby poprosić uczniów o podawanie swojego imienia. 

1 komentarz:

  1. Powiem Wam, że online można znaleźć bardzo fajne pomoce naukowe. W zeszłym roku bardzo przydała się również taka opcja, jak strona http://znani.net/sw-klara/ , bo można znaleźć u nich wiele różnych biografii świętych. Myślę, że wiedza przyda się każdemu dziecku w szkole na wiele różnych zajęć, czy rozprawek z religii, bo z pewnością takie się zdarzają. A jak to u Was wygląda? Macie jakieś konkretne polecenia? Z jakich stron w ciągu roku korzystają Wasze dzieciaki? Koniecznie coś interesującego musicie mi polecić!

    OdpowiedzUsuń