niedziela, 6 grudnia 2020

Czytelnia - Kto zgubił kapelusz

 Lubicie bajki? Wasze dzieci (i te prywatne, i te szkolne) na pewno lubią. Ostatnio w moje w moje ręce trafiła piękna historia Aleksandry Struskiej-Musiał pod tytułem "Kto zgubił kapelusz?" Wydawnictwo BIS. Okładkowy blurb obiecuje "empatię i przełamywanie stereotypów". I wiecie co? Dokładnie to otrzymujemy.

O czym jest ta książka?

Urocza historia zająca, który znajduje niezwykły kapelusz w marchewki. Koniecznie chce znaleźć jego właściciela, pomimo iż wszyscy namawiają go do zatrzymania kapelusza. Z pomocą wydry, dwóch łyżek, które otrzymuje w prezencie i dzięki własnej odwadze rusza w nieznany świat. Opuszcza swoją bliską znaną chabrową łąkę, aby ruszyć do budzącego lęk bukowego lasu. Cała historia pięknie zilustrowana, chwilami aż trzeba się uśmiechnąć!

Co jest w tej książce najważniejsze?

Po pierwsze ogrom emocji. Na pierwszy plan wysuwa się lęk i ciągły strach zajączka, który jednak udaje mu się pokonać. Podoba mi się, że ten strach nie jest w książce ani zły, ani napiętnowany. On po prostu z zającem jest. Taka jego natura. Co oczywiście nie znaczy, że nie należy pokonywać swoich ograniczeń, co nasz zając czyni.

Po drugie przeświadczenie o tym, że nie można sobie przywłaszczać czyiś rzeczy. Nasz bohater długo szuka właściciela kapelusza. Musi pokonać wiele przeciwności. Zdrowy rozsądek podpowiada - nie szukaj, nie narażaj się. Zając jednak czuje, że nie byłoby to właściwe zachowanie.

Po trzecie przełamywanie stereotypów. Książka jest oczywiście o zwierzętach. Jest bajką. Jednak aż chce się krzyknąć: To wszystko jest jak nasze życie! Pokazuje, jak bardzo krzywdzące są przekazywane przez pokolenia stereotypy, niesprawdzone informacje. Jak bardzo można skrzywdzić innych, nie przekonując się samemu o ich naturze, a tylko zawierzając pogłoskom. O kim mowa? Tego Wam nie powiem, trzeba sięgnąć do książki. Na pewno tak samo jak mnie zaskoczy Was właściciel kapelusza!

Na koniec jest też tutaj ciągła tęsknota za posiadaniem przyjaciela, kogoś bliskiego. Nasz zając ma dużo dobrych zwierząt-znajomych wokół siebie, jednak brakuje mu przyjaciela. Czytając tę bajkę czuć jego smutek i tęsknotę.

Dla kogo jest ta książka?

Dla każdego, kto lubi bajki i potrafi uruchomić swoją wyobraźnię, gdyż historia na pierwszy rzut oka nie ma wiele wspólnego z realnym światem.
Dla każdego rodzica, który chce, aby jego dziecko uczyło się rozumieć emocje, myśleć o
sobie i innych.
Dla każdego nauczyciela przedszkola i klas 1-3, który chciałby porozmawiać z uczniami o strachu, odwadze, smutku, przyjaźni, przywłaszczaniu sobie nieswoich rzeczy.

Widzę na nią przestrzeń nie tylko na domowej półce, ale też w szkolnej bibliotece. To jedna z tych pozycji, gdzie dzieci na pewno szybko znajdą podobne sytuacje ze swojego życia, ale dzięki przeniesieniu się w świat wyobraźni łatwiej części z nich będzie o nich mówić.

Informacje o książce:

Tytuł: "Kto zgubił kapelusz?"
Autor: Aleksandra Struska-Musiał
Ilustrator: Dorota Rewerenda-Młynarczyk
Wydawnictwo BIS
Tutaj ją znajdziecie: https://wydawnictwobis.com.pl/produkt/kto-zgubil-kapelusz/

2 komentarze:

  1. Kapelusze są teraz w modzie. Nawet te męskie, no i muszę przyznać, że wyglądają naprawdę dobrze. Mojej żonie marzy się teraz jakiś fajny kapelusz i myślę, że oferta https://versoli.pl/pl/80-kapelusz-materialowy-bucket jak najbardziej będzie dla niej odpowiednia. Wydaje się, że to tylko jedna część garderoby, ale tak naprawdę kapelusz sprawia, że np. zwykła i prosta stylizacja staje się oryginalna, często elegancka i pięknie pasuje niemalże do wszystkiego. Warto bawić się modą to świetna sprawa. Polecam! Szukajcie kapeluszy dla siebie! Znajdziecie coś!

    OdpowiedzUsuń