wtorek, 7 stycznia 2014

Plastycznie - Portret w ramce

Jak dziecięcej pracy nadać atrakcyjności? Passe-partout chyba znane jest wszystkim i pięknie eksponuje prace zarówno artystów, jak i najmłodszych. Dziś jednak chciałabym pokazać Wam prosty sposób na ciekawą ramkę, którą dziecko samodzielnie wykona i oprawi w nią pracę.

Passe-partout to określenie kartonowej ramki z wycięciem, w którą oprawiamy pracę. W dzisiejszych czasach potocznie określa się tak także większego formatu karton, na który naklejamy pracę. Wszystko wygląda bardzo schludnie i ładnie eksponuje pracę ucznia czy artysty. 

Kolorowa ramka, do której wykorzystania zachęcam dziś, najlepiej się sprawdza przy portretach czy obrazkach pojedynczego przedmiotu. Nie tylko eksponuje całość pracy i dodaje jej atrakcyjności, ale też niweluje poczucie "pustki na rysunku". Prace dzieci nie zawsze są dobrze zakomponowane i czasem pojawia się mała postać na dużej, białej powierzchni.

Jak zrobić kolorową ramkę?

Materiały:
- czysta kartka lub gotowa praca
- identycznej wielkości kartka w dowolnym kolorze, z której wykonamy ramkę
- nożyczki
- klej

Wykonanie:
Po jednej stronie kolorowej kartki, nazwijmy ją "brudną", rysujemy dowolny kształt ramki. 
Wbijamy nożyczki w środek kartki, przecinamy do narysowanej linii i wycinamy wnętrze ramki zgodnie z narysowanym wzorem. 
Gotową ramkę przymierzamy do naszego rysunku. Jeśli ramka pasuje, przyklejamy klejem, "brudną" stroną w dół i... gotowe! 

Tak wykonana ramka ma kilka zalet:

1. Uczeń ramkę wykonuje samodzielnie. Dobiera kształt, planuje wielkość, wycina, przykleja i w razie potrzeby i/lub chęci ozdabia. Tak piękna ramka wykonana samodzielnie często cieszy dużo bardziej niż gotowa.
2. Ramka pomaga zakomponować przestrzeń kartki. Nie zostaje pusta powierzchnia, która nie jest niczym zarysowana.
3. Naklejając ramkę wcześniej, niż rysując uczeń uczy się komponowania i organizowania przestrzeni na kartce. Co więcej, uczy się też dbania o estetyką. Trzeba zadbać o to, aby przyklejona ramka się nie pobrudziła.
4. Praca jest ciekawa, atrakcyjna wizualnie zarówno dla wykonawcy, jak i oglądających. 
5. Możemy bez specjalnych wydatków stworzyć małą galerię  "dzieł" oprawionych w ramy. 


Załączone zdjęcia może nie są najwspanialszym przykładem wykonania tej pracy, jednak dzieciakom prace bardzo się podobały, a wykonując je korzystaliśmy naprawdę z tego, co było w szkole. A dostępne były jedynie kartki w tym kolorze. Kiedy możemy pozwolić sobie na większą różnorodność oczywiście podniesie to atrakcyjność pracy.