wtorek, 22 października 2019

Edukacja językowa - Lista lektur dodatkowych

Czytanie, które jest przyjemnością musi być budowane poprzez ciekawe, fascynujące pozycje i wsparcie ze strony dorosłych. Oto kilka propozycji, po kryte warto sięgnąć. 

Wsparciem może być zarówno pomoc w doborze odpowiedniej książki, jak i czytanie dziecku, aby wyrobić nawyk sięgania po książkę. Może nim też być przeczytanie tej samej książki przez rzuca, aby pokazać, że dziecko i jego zainteresowania są ważne.

Nie wszyscy mają tak, że czytanie po prostu jest dla nich przyjemne. Nie wszyscy "dziedziczą" po rodzicach ten nawyk. Jednak są sposoby, aby dzieci czytelnictwem zainteresować. Aby rozbudzać w nich chęć, pasję i nawyk sięgania po książkę.

Przede wszystkim potrzebna jest odpowiednia do wieku, zainteresowań i poziomu rozwoju książka. To, co nam dorosłym wydaje się warte uwagi, nie zawsze jest takie dla dzieci.

Poniżej zamieszczam Listę Lektur Dodatkowych, którymi warto zainteresować siebie i dzieci. Są ta zarówno pozycje wybrane przeze mnie, jak i polecane przez moich uczniów. Lista będzie się zmieniać! 

Nie będzie to lista podzielona na klasy, ponieważ to samo zdarza się czytać dzieciom w wieku 5, 7 i 10 lat. Tych, którzy nie wykazują dużego entuzjazmu do zapisanych literami stron warto zachęcić do sięgania po komiksy.

Lista Lektur Dodatkowych

Mira Lobe, Babcia na jabłoni
Łukasz Wierzbicki, Machiną przez Chiny
Gianni Rodari, Historyjki o Alicji, która zawsze wpadała w kłopoty
Michael Ende, Momo (długa)
Christina Bjork, Linnea w ogrodzie Moneta 
Hugh Lofting, Doktor Dolittle (cała seria)
Widmark, Biuro detektywistyczne Lassego i Mai
Piją Lindbaum, Sonia śpi gdzie indziej
Aina Bestard, Co kryje las/morze?


0 komentarze:

Prześlij komentarz