piątek, 13 stycznia 2017

Matematyka - Jesienna symetria

Jesień to czas na spacery, wycieczki, zbieranie liści i zabawy w detektywów przyrody. To także czas, aby matematyki uczyć się przy użyciu tego, co oferuje nam świat. 


Symetria to temat, który pojawia się dość często w podręcznikach do matematyki. Wydaje się dość oczywisty, jednak, kiedy przyjrzeć się umiejętnościom dzieci z bliska, to już tak oczywista symetria nie jest. Odwzorowanie najprostszego wzoru jest łatwe i intuicyjne, często nie związane z wiedzą o tym, w jaki sposób należy to zrobić. 

Jesień daje okazję, aby symetrię zastosować nazwijmy to "w praktyce". Spadające z drzew liście, które można zbierać nie wyrządzając szkody naturze, są doskonałym materiałem na pracę nad tym zagadnieniem. 
Oś symetrii doskonale widoczna, naturalne lustrzane odbicie, a do tego wszystkiego nauka poprzez zabawę. Czego chcieć więcej?

Jak to zrobić?

Przecinamy liść na pół i naklejamy jedną część na kartkę. Najlepiej przy użyciu kleju magicznego. Nie polecam mocno wyschniętych liści, są tak kruche, że przy smarowaniu klejem nic z nich nie zostaje.

0 komentarze:

Prześlij komentarz