niedziela, 22 stycznia 2017

Sztuka - Zimowe cienie

Wspaniała i dość prosta praca plastyczna do wykonania nawet dla najmłodszych. Wspaniale wygląda połączenie wszystkich prac razem na wystawie! Pozwala porozmawiać także o cieniu, zimie, nocach i księżycu. Czy nocą widać cienie? Czy byliście kiedyś nocą na świeżym powietrzu? Czy widzieliście jak mocno świeci księżyc? 
Te pytania mogą być ciekawym punktem do rozważań na temat pracy, którą wykonamy z uczniami.
Przed rozpoczęciem pracy plastycznej, która jest idealna na krótkie zimowe dni, polecam zabawy z prawdziwym cieniem - Eksperymenty z cieniem.

Co jest potrzebne?

Dwie kartki papieru - biała format A5 i czarna format A4 (lub granatowa), nożyczki, ołówek i klej. Biała kartka jest połową kartki ciemnej.

Jak to zrobić?

Na mniejszej, białej kartce dzieci rysują wybrane przedmioty - drzewko, bałwana, kamień, sanki, człowieka... Rysujemy tylko kontur, nic kolorujemy, nie dorysowujemy elementów w środku. Ważne jest to, aby umiejscowić je na dole kartki, muszą zaczynać się na brzegu.
Następnie należy  dokładnie wyciąć narysowany kształt, pamiętając o tym, że wycinamy kontury. Kartkę z wyciętymi fragmentami przyklejamy w dolnej części czarnego papieru, natomiast wycięty kształt powyżej.
Teraz można dorysować elementy na bałwanku: oczy, guziki itp. Ciekawe jest to, że dzięki temu, uczniowie mają szansę zorientować się, że tych elementów nie widać w cieniu.


Dobrej zabawy!

0 komentarze:

Prześlij komentarz