Dla rodzica

Jakie książki czytać dzieciom?

21-02-22 - Autor postu - Anna_

Niektórzy rodzice obawiają się, że czytanie książek dla dzieci może zaszkodzić samoocenie ich dziecka, ale badania wykazały, że tak nie jest. W rzeczywistości czytanie dziecku niesie ze sobą wiele korzyści poprzez wystawianie go na różne postacie i historie.

W jaki sposób czytanie wpływa na rozwój dziecka?

Czytanie to kluczowa umiejętność w naszym społeczeństwie. Pomaga dzieciom rozwijać ich umiejętności poznawcze, a także pomaga im rozwijać się jednostkowo.

Badanie przeprowadzone przez Narodowy Instytut Zdrowia i Rozwoju Dziecka wykazało, że dzieci, z którymi codziennie się czyta, mają lepsze wyniki w zakresie języka, słownictwa i umiejętności czytania i pisania niż dzieci, które nie mają codziennego czasu na czytanie.

Czytanie dziecku na głos jest ważną częścią jego rozwoju.

Pomaga im budować słownictwo i być bardziej kreatywnym. Czytanie może również pomóc dzieciom rozwinąć empatię i nauczyć się wyrażać siebie.

Czytanie na dobranoc - jak to robić?

Nie ma wątpliwości, że czytanie dzieciom przed snem pomaga im lepiej spać. Korzyści płynące z czytania nie ograniczają się tylko do dziecka, ponieważ może ono również pomóc rodzicom zrelaksować się i odprężyć po długim dniu pracy.

Czytanie z dzieckiem to jeden z najlepszych sposobów na nawiązanie z nim więzi i pomoc w nauce nowych rzeczy. Istnieje wiele książek napisanych dla dzieci, które mogą nauczyć je różnych tematów, takich jak liczenie ryb czy wiązanie butów.

Czytanie przed snem ma wiele zalet, ale ważne jest, aby rodzice upewnili się, że nie czytają zbyt szybko dla swoich dzieci lub zbyt intensywnie. Powinni upewnić się, że nie straszą ich opowiadaniem przerażających historii lub mówieniem przerażającym głosem - mogą mieć wtedy koszmary, które z pewnością nie są pożądane.

Jak wybrać odpowiednią książkę dla dziecka?

Istnieje wiele książek, które są idealne dla dzieci i mogą pomóc im rozwinąć umiejętności czytania.

Oto jedne z najpopularniejszych książek ze świata fantasy dla dzieci i młodzieży:

  • Lew, czarownica i szafa - CS Lewis
  • Harry Potter i Kamień Filozoficzny - JK Rowling
  • Igrzyska śmierci - Suzanne Collins

Powyższa lista przedstawia propozycje dla starszych dzieci, które mogą same odkrywać swój czytelniczy świat. Poniżej zestawienie dla najmłodszych dzieci, które dopiero uczą się czytać. Lista obejmuje książki z obrazkami.

Książki obrazkowe:

  • Bardzo głodna gąsienica
  • Gdzie jest Spot?
  • Dzień, w którym kredki kończą
  • Niedźwiedź brunatny, niedźwiedź brunatny, co widzisz?
  • Zaśpiewaj piosenkę o mnie!